Ako skontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách

Tlak vzduchu v pneumatikách sa často podceňuje ako aspekt dôležitý pre správnu prevádzku automobilu. Odborníci však zdôrazňujú, že správna úroveň tlaku vo všetkých štyroch pneumatikách je jedným z najdôležitejších prvkov, ktoré majú vplyv na bezpečnosť a pohodlie jazdy. Ako často by mal skontrolovať tlak? Ako to robiť správne?

Jednou z najdôležitejších kontrolných činností, ktoré sme u vozidla schopní vykonať sami, je nastavenie tlaku vzduchu v pneumatikách. Správna výška tlaku ovplyvňuje nielen bezpečnosť a pohodlie, ale má aj praktický rozmer. Ako príliš vysoký, tak aj príliš nízky tlak v pneumatikách spôsobujú rýchlejší opotrebovanie pneumatík. Pneumatika s príliš nízkym tlakom tiež vytvára väčší valivý odpor, čo zvyšuje spotrebu paliva.

Ako často?

Tlak vzduchu v pneumatikách by mal byť kontrolovaný pravidelne. U pneumatík mladších ako päť rokov stačí raz mesačne a pred každou dlhou cestou. V prípade, že sú pneumatiky staršie, tlak by mal byť kontrolovaný častejšie.

Jednoduchý spôsob, ako kontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách, je použiť manometer. Stačí umiestniť zariadenie do ventilu a hneď vidíte výsledok. Avšak v prípade, že tlak je príliš nízky, manometer nestačí. Najjednoduchšie je navštíviť čerpaciu stanicu, kde je k dispozícii kompresor, ktorý tlak v pneumatikách v prípade potreby dofuknete na zodpovedajúcu úroveň. Uistite sa, že v priebehu merania tlaku sú pneumatiky studené. Vzduch sa rozširuje pod vplyvom tepla, čo môže viesť ku skresleniu nameraných hodnôt.

Aká by mala byť hodnota tlaku v pneumatikách?

Informácie o správnom tlaku vzduchu v pneumatikách, odporúčanom výrobcom, možno nájsť na štítku na vnútornej strane stĺpika karosérie alebo na nálepke na vnútornej strane viečka palivovej nádrže. Môžete ich tiež zistiť z návodu obsluhy vozidla. Pri čítaní pokynov výrobcu je potreba prihliadnuť ku skutočnosti, či je vozidlo plne naložené.

Motointegrator radí
  • Kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách každý mesiac a pred každou dlhšou cestou.
  • Pred meraním tlaku počkajte, až pneumatika trochu "vychladne".
  • Pneumatiky by měly být nahustěny na hodnoty tlaku doporučené výrobcem.
Facebook Google Plus Email
Zdroj Motointegrator.sk

Odporúčame

Poradca

Ako správne kontrolovať hĺbku dezénu

Každý vodič by si mal byť vedomý toho, ako významný vplyv na bezpečnosť a komfort má stav pneumatík vozidla. Jedným z najdôležitejších aspektov je hĺbka dezénu. Poradíme Vám, ako správne kontrolovať jeho stav, aby ste si boli istí, že pneumatiky na Vašom vozidle majú optimálne vlastnosti.

prečítajte si článok
Ďalšie články
Ako správne skladovať pneumatiky?
Ako sa starať o hliníkové ráfiky počas zimnej sezóny?
Ako používať prostriedky na opravu pneumatík?
zobraziť všetko