Ako správne skladovať pneumatiky?

Vzhľadom k tomu, že väčšina z nás vystrieda na vozidle v priebehu roka dve sady pneumatík, stále viac sa ponúka otázka, kam s tými, ktoré momentálne nepotrebujeme? Poradíme Vám, ako zabezpečiť optimálne podmienky pre skladovanie pneumatík.

Ak Používate jednu sadu pneumatík na leto a druhú na zimu, môžete mať problém so skladovaním práve nepoužívanej sady. Pneumatiky sú vyrobené z gumennej zmesi, ktorá vyžaduje správne podmienky skladovania. Samozrejme, že ak nebudú skladovné optimálnym spôsob, nič vážneho sa nedeje, ale v pripade správneho spôsobu vam poskytnú kvalitnú funkciu ešte niekoľko ďalších sezón.

Kde skladovať pneumatiky?

Dnes je stále viac servisov, ktoré ponúkajú možnosť nechať u nich pneumatiky uskladnené do ďalšej sezóny. Služba je väčšinou spoplatnená, ale toto riešenie je ideálne pre tých, ktorí nemajú vhodné miesto na uloženie pneumatík.

Predovšetkým by mali byť pneumatiky uchovávané na mieste bez prístupu slnečného žiarenia. Slnko je jedným z najnebezpečnejších nepriateľov pneumatík a dlhodobé vystavenie gumy UV žiareniu vedie k jej rýchlemu starnutiu a praskaniu. Dôležité je tiež nevystavovať pneumatiku priamemu kontaktu s chemickými látkami, o ktoré nie je v garáži núdza. Rozpúšťadlo, benzín alebo olej rozliate na zemi vedú pri kontakte s gumou k degenerácii a trvalému poškodeniu gumy. Z tohto dôvodu by sa mali skladované pneumatiky niečím podložiť bezpečne kúsok od zeme. To je v podstate to najdôležitejšie pravidlo skladovanie pneumatík.

Výrobcovia pneumatík sa snaží ísť vo svojich radách ešte o krok ďalej a podrobnejšie priblížiť optimálne podmienky. Odporúčajú, aby sa teplota v miestnosti, v ktorej je pneumatika umiestnená, pohybovala okolo 10-20 stupňov Celzia a bola udržiavaná na konštantnej úrovni. Mali by sme tiež venovať pozornosť dobrému vetranie a udržiavať prostredie od stálej vlhkosti.

Ako skladovať pneumatiky?

Zlá poloha pneumatík po dobu niekoľkých mesiacov môže spôsobiť trvalé deformácie gumy a následné problémy s vyvážením kolies. Nepoužívaná sada pneumatík môže byť uložená na ráfikoch alebo bez nich. Z hľadiska dlhšej životnosti nie je žiadna varianta výhodnejšie. Bez ohľadu na to, ktorú možnosť zvolíte, po demontáži pneumatík z vozidla by mal byť skontrolovaný ich stav a odstránené cudzie látky. Pred uložením by mali byť pneumatiky umyté saponátom a vodou. Po demontáži je tiež dobré si poznačiť, na akom mieste bola pneumatika umiestnená (LP, PP, PZ, LZ)

Pneumatiky s ráfikmi by mali byť uložené na stojane alebo zavesené a raz za mesiac vymenené ich pozície. Je odporúčané u nich znížiť tlak na približne jednu atmosféru.

Trochu iná situácia je, keď sú pneumatiky skladované bez ráfikov. V tomto prípade sa neodporúča, aby boli pokladané na stojan. Jedinou odporúčanú polohou je ich zvislá poloha s občasnou výmenou polohy. Postupujte podľa týchto niekoľkých jednoduchých pravidiel a tým si zaistíte dlhú a bezproblémovú životnosť a optimálny výkon Vašich pneumatík.

Motointegrator radí
  • Pneumatiky chráňte pred priamym slnečným žiarením a chemickými látkami.
  • Pneumatiky na ráfikoch by mali byť uložené vodorovne alebo zavesené.
  • Pneumatiky bez ráfikov by mali byť uložené kolmo.
Facebook Google Plus Email
Ľuboš Tóth Zdroj: Motointegrator.sk

Poradca

Všetko, čo potrebujete vedieť o zimných pneumatikách

V Slovenskej republike platí povinnosť mať na vozidle zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 31. marca, pokiaľ sa na povrchu vozovky nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, alebo ak poveternostné podmienky nasvedčujú, že sa počas jazdy bude vyskytovať súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.

prečítajte si článok
Ďalšie články
Kedy vymeniť pneumatiky na zimnú sezónu?
Sezónní nebo celoroční pneumatiky?
Ako si vybrať tie najlepšie zimné pneumatiky?
zobraziť všetko

Odporúčame