Ako zistiť veľkost pneumatiky?

Vyhľadanie informácií o správných rozmeroch pneumatik je jednoduchá záležitost pre každého vodiča

Najjednoduchší spôsob je overiť si veľkosť priamo na pneumatikách, na ktorých momentálne Jazdíme. Na pneumatike sa nachádza označenie, ktoré má vždy rovnaký formát, napr. 225/40 R18, kde číslo 225 udává šířku 40 profil a 18 priemer pneumatiky v palcoch, ten musí byť vždy zhodný s priemerom ráfiku.

Tento spôsob je však užitočný iba v prípade, že jsme si na 100% istí, že tieto pneumatiky sú z výroby alebo od autorizovaného servisu. Pokiaľ nieste prvím majiteľom vozidla, mali by ste si pred nákupom nových pneumatík skontrolovať, aké rozmery by maly mať. Aj v tomto prípade je to jednoduché. Tieto informácie sú obsiahnuté v návode obsluhy vozidla, na nálepke na stĺpku karosérie u vodiča, na dvierkach palivovej nádrže alebo v nútri kufra.

Vetšina výrobcov automobilov schvaluje niekoľko veľkostí ráfiku a tím aj pneumatík na jeden model vozidla. Pokiaľ teda máte stále pochybnosti ohľadn veľkosti pneumatik vhodných na vaše vozidlo, môžete sa o nich informovať u autorizovaného predajcu.

Okrem veľkosti pneumatiky sú důležité aj dva ďalšie parametre: index rýchlosti a nosnosti. Kvůli vlastní bezpečnosti bychom neměli tyto hodnoty překračovat, protože mohou mít přímý dopad na změnu technických parametrov pneumatik a v niektorých prípadoch môžu viesť k ich mechanickému poškodeniu. Nesprávna montáž môže mať za následok, že dôjde k zasielaniu nesprávných informací do elektronických systémov ABS, ESP, ASR, TCS, zmene geometrie zaveseniu, riadenia alebo poškodeniu karosérie.

Pri výmene celej sady pneumatík by mali býť kolesá vyvážené a mal by byť skontrolovaný tlak v pneumatikách, aby optimálne plnila svoju úlohu z hľadiska bezpečnosti a kontroly nad vozidlom v zťažených podnebných podmienkách.